​باید خستگی ناپذیر رو در روی تروریسم بایستیم

​باید خستگی ناپذیر رو در روی تروریسم بایستیم

چهارشنبه, 21 اوت, 2019 - 14:45
اندرو موریسون
وزیر مشاور بریتانیا در امور خاورمیانه و شمال افریقا

آثار فعالیت‌های تروریستی گریبان ما را رها نمی‌کنند. پس از حملات نفرت انگیز و پستی که گروهی افراطی که تلاش داشتند ایدئولوژی خود را با به کاربردن قدرت بر دیگران تحمیل کنند، انجام دادند، باید برای زنده نگهداشتن یاد کسانی که امروز از دست دادیم  وقتی بگذاریم، درست زمانی که با روز جهانی یاد قربانیان تروریسم همزمان شد.

هنوز مسلمانان بیگناهی را به یاد داریم که در زمان بیرون آمدن از مسجد ونزبری پارک در لندن به دلیل دین‌شان مورد حمله قرارگرفتند. لی رگبی را به یاد می‌آوریم که مورد حمله قرار گرفت تنها به این دلیل که به کشورش خدمت می‌کرد. همچنین اگناسیو اچه وری را که جانش را موقع تلاش برای جلوگیری از عاملان عملیات پل لندن از دست داد؛ در حالی که جز تخته اسکیت سلاحی در دست نداشت. به یاد آن جوانانی می‌افتیم که در کنسرت موسیقی درمنچستر شرکت کرده بودند و کشته شدند. به یاد همه کسانی می‌افتیم که درسال‌های اخیر در داخل انگلستان قربانی عملیات تروریستی شدند.

البته این فاجعه‌های انسانی در گوشه گوشه جهان تکرار می‌شوند؛ از پل وست‌منستر تا پاریس تا کابلن و از بنغازی تا کریست چرچ.

نکته قابل توجه اینکه منبع بزرگ تهدید جهانی در سال‌های اخیر، گروه «داعش»، مسئولیت اتفاقاتی را می‌پذیرد که نمی‌توان درد و رنج‌شان را تصور کرد. ددمنشی هولناک«داعش» در عراق و جاهای دیگر، تعداد بی‌شماری کشته برجای گذاشته است و تعداد زیادی زخم‌های دائمی بدنی و روانی. «داعش» موجب نابودی جوامع و کوچاندن هزاران نفر و یتیم ساختن تعداد بی شماری کودک شد.

در سایه تلاش‌های انگلستان و شرکای بین‌المللی‌اش در اتحاد جهانی علیه «داعش» و جانفشانی‌های دیگری که نیروهای عراقی و «نیروهای سوریه دموکراتیک» بر روی زمین تقدیم کردند، «داعش» در ماه مارس سال جاری بخش‌های وسیعی از مناطقی را که پیش‌تر برآنها مسلط بود، از دست داد.

اما رنج‌هایی که این گروه مسبب‌شان بود به پایان نرسیده‌اند و همچنان ایدئولوژی مسمومش به زندگی ادامه می‌دهد. امروز 1.6 میلیون نفر در خاک آزاد شده در شمال شرقی سوریه وجود دارند که نیازمند کمک‌اند. در عراق هنوز 5 درصد ساکنان آواره‌اند. همچنین مواد منفجره‌ای که این گروه برجای گذاشت هنوز جان بی‌گناهان را درو می‌کنند و روند فعالیت مهم بازسازی در زمینه بازسازی بیمارستان‌ها و مدارس و زیرساخت‌های حیاتی دیگر کند می‌سازند. جالب توجه اینکه، بقایای «داعش» اکنون به تاکتیک یاغی‌گری از راه عراق وسوریه پناه برده‌اند و از آنجا تهدید به انجام حملات بیشتر در سراسر جهان می‌کنند.

این تهدید تروریستی به تندروها محدود نمی‌شود بلکه امسال شاهد حملات تروریستی در نقاط مختلف جهان بودیم که افراد تندروی راستگرا و تندورهای اسلامگرا به یک اندازه انجام می‌دهند. شاهد بودیم که تروریست‌هایی با ایدئولوژی‌های مختلف دست به اعمال خشونت آمیز و بی رحمانه در نیوزیلند و سریلانکا و ال پاسو می‌زنند. با آن حملات، مهاجمان سعی داشتند با کارهای نفرت انگیزشان نام‌شان را جاودانه کنند. با این حال با تجمع مردم در سراسر جهان در همدلی عظیم پس از حملات، به جای جاودانه سازی قاتلان، انتخاب ما جاودانگی برای قربانیان بیگناه بود.

در روز پاسداشت این خاطره، باید به یاد بیاوریم که ما در مقابل تروریسم دست و پا بسته نمی‌ایستیم. بلکه به عنوان دولت‌هایی که می‌توانیم در بخش بزرگی از ارج گذاری به کسانی که قربانیان افراط‌گرایی قرار گرفته‌اند نقش ایفا کنیم، باید خستگی‌ناپذیر کار کنیم تا درآینده مانع قربانی شدن افراد دیگری بشویم. به خانواده‌های قربانیان کمک کنیم زندگی‌شان را بازسازی کنند. به جوامع کمک کنیم تا بهبود یابند و دست رد بر سینه ایدئولوژی‌هایی بزنند که تندروی از آنها تغذیه می‌کند.

امروز 400 سرباز بریتانیایی سرگرم آموزش نیروهای امنیتی عراقی هستند. تاکنون عملا آموزش94 هزار سرباز عراقی به پایان رسیده که آماده دفاع از برادران و هم‌وطنان خود شده‌اند. با کمک‌ انگلستان 663 نقطه از مواد منفجره خطرناک پاکسازی شد که امروزه می‌توانند به مدرسه، کارخانه، بیمارستان، خانه یا مراکز خدمات اجتماعی تبدیل بشوند. همچنانکه انگلستان از مکانیزم محاسبه تابع سازمان ملل برای جمع آوری ادله برجنایت‌های «داعش» حمایت می‌کند و در تحویل آنها به دستگاه عدالت همکاری می‌کند. همچنین رهبری تلاش‌های بین‌المللی برای کاهش قدرت «داعش» در به کار گیری دستگاه تبلیغاتی‌اش برای سربازی گیری یاوران و تحریک بر انجام حملات بیشتر را به عهده داریم. نباید فراموش کنیم قربانیان «داعش» را که مجبور به فرار از دیار خود و محل کسب و کار خود شدند و هنوز نمی‌توانیم از آنها حمایت کنیم. از طریق موسسه «یو کی اید» کمک غذایی دادیم و امکاناتی برای تأمین پناهگاه صدها هزار عراقی تدارک دیدیم و برای چهار میلیون عراقی امکانات بهداشتی مهیا ساختیم. این در کنار تأمین آب شرب سالم و سرویس‌های بهداشتی برای دو میلیون نفر است.

در روز پاسداشت یاد قربانیان تروریسم، به یاد داشته باشیم کسانی را که ناگهان زندگی‌شان قطع شد. در همین حال هوشیارانه به تهدیدهایی که در سراسر جهان با آنها مواجهیم نگاه کنیم. باید به خودمان یادآوری کنیم که ما ایستادگی می‌کنیم. با اندوه جمعی مان می‌توانیم جوامع‌مان را بازسازی کنیم تا قوی‌تر و همآهنگ‌تر بشوند. درست همین امروز از میان همه روزها، تعهد می‌دهیم که انگلستان به پیش می‌رود تا هرچه در توان دارد برای همکاری با شرکا و مجموعه جهانی انجام دهد تا جوامع ما از تروریسم در امان باقی بمانند.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای