اردوغان و خلاص شدن از سوری ها ​

اردوغان و خلاص شدن از سوری ها ​

دوشنبه, 28 اکتبر, 2019 - 10:30
عبدالرحمان الراشد
روزنامه‌نگار و روشنفکر سعودی، سردبیر سابق روزنامه «الشرق الاوسط» و مدیر سابق شبکه العربیه

همه قدرت های بزرگ و اکثر کشورهای منطقه فارغ از رویکردهای سیاسی شان حمله ترکیه به سوریه را محکوم کردند. پرزیدنت رجب طیب اردوغان مجبور نبود مرتکب چنین حماقتی شود. حتی تمایل اردوغان به ریشه کن کردن گروه کرد سوریه ناموجه است. «قسد» یکی از ده ها گروهی است که در جنگ داخلی سوریه درگیر شده اند. گروه های خطرناک تر از «قسد» هم هستند. به عنوان مثال، گروه های شبه نظامیان ایران که در شمال غرب سوریه در بخش های مرزی با ترکیه مستقر شده اند.
وقتی اردوغان می گوید به خاطر کشتار کردهای سوریه و خلاص شدن از دست دو میلیون نفر پناهجوی سوری به سوریه حمله می کند ماجرا دارای پیامدهای انسانی و حقوقی و البته سیاسی جدی بر کل منطقه است. رسانه های ترکیه و قطر به عنوان تنها کشور حامی ترکیه برای کوچ اجباری پناهجویان سوری در تلاشند تا عملیات نظامی ترکیه و ائتلاف عربی در جنگ یمن را با یکدیگر مقایسه کنند. اما هم رسانه های ترکیه و هم قطر گویا فراموش کرده اند که ائتلاف حامی حکومت قانونی یمن مشروعیت خود را از دو مرجع اصلی گرفته که وجود یکی از آنها نیز برای توجیه دخالت نظامی کفایت می کند: حکومت قانونی یمن و شورای امنیت.
تجاوز نظامی ترکیه نه با مجوز سازمان ملل انجام شده و نه به حق مشروع برای دفاع از خود در قبال متجاوزان استناد دارد. پس، عملیات نظامی ترکیه در سوریه با توجه به قانون بین الملل یک تجاوز آشکار تلقی می شود.
اردوغان برای اشغال بخش وسیعی به عرض تقریبا پانصد کیلومتر و عمق سی کیلومتر و کوچ اجباری دو میلیون نفر از آوارگان داخل کشور به سوریه لشکر کشی کرد. این اقدام به رنج و گرفتاری مردم سوریه دامن می زند. حالا همه پناهجویان در تیررس حملات نیروهای رژیم سوریه و شبه نظامیان ایران هستند و احتمال منازعات قومی با ساکنان منطقه افزایش یافته است. اردوغان اعتراف کرد که می خواهد از مردم سوریه به عنوان سپر انسانی برای مقابله با نیروهای مسلح کرد استفاده کند.
وقتی هفت سال پیش محافل بین المللی از ترکیه خواستند تا با دخالت نظامی جلوی کشتار و ویرانگری توسط رژیم سوریه در بخش های همجوار ترکیه مثل استان حلب را بگیرد اردوغان زیر بار نرفت و از فشار به رژیم دمشق خودداری کرد. ایران و روسیه به دخالت های بی حد و مرز در سوریه پرداختند. اردوغان اما دست روی دست گذاشته بود. در آن زمان، اروپا و اغلب کشورهای جهان آماده حمایت لجستیکی و مشروعیت دهی به اردوغان برای دخالت در سوریه بودند. کشتارهای وحشتناکی در فاصله چند کیلومتری ارتش ترکیه انجام شد؛ آنهم ارتشی که مدعی است چهارمین ارتش قدرتمند جهان است.
چنانچه عملیات نظامی ترکیه متوقف نشود و ارتش ترکیه عقب نشینی نکند کار اردوغان در عرصه سیاست در داخل کشور تمام شده است. اغلب هواداران اردوغان از وی رویگردان شده اند. بازداشت روزنامه نگاران منتقد اردوغان در ترکیه همچنان ادامه دارد. منتقدان اردوغان در ترکیه می گویند او برای فرار از مشکلات داخلی اش و جلب حمایت داخلی حمله به سوریه را انجام داد. اردوغان به جریان های تندروی ترکیه وعده داده تا از شر پناهجویان سوریه خلاص شوند و با کردهای استقلال طلب می جنگد.
اردوغان تصور می کند که عملیات نظامی از او محافظت می کند اما او منطقه پرآشوب تر و نابسامان تر در مرزها ایجاد خواهد کرد. دست آخر شاید ورق بر گردد و اردوغان در ترکیه تضعیف شود.


دیدگاه‌های دیگر

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای